Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA - 2. Mehmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Acil Tıp Teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyeni; bireyi, aileyi, toplumu kazalardan koruyarak toplumun her kesimindeki kişilerin bedenen ruhen ve sosyal yönden kazaya uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle onlara ilk yardım bakımını planlayan, uygulayan ve kazazedeyi acil bakım ünitesine taşıyarak iyileştirici yönde ilk müdahaleyi yapan sağlık personelidir. 

                      

Acil Tıp Teknisyeni;

Bireyi, aileyi,toplumu kazalardan koruyarak toplumun her kesimindeki kişilerin bedenen ruhen ve sosyal yönden kazaya uğraması halinde tıbbın gerektirdiği bilgi ve becerilerle onlara ilk yardım bakımını planlayan,uygulayan ve kazazedeyi acil bakım ünitesine taşıyarak acil bakımını sağlayan personeldir.

GÖREVLERİ

 -Yaraları tedavi eder.sarar,

-Şiddetli kanamaları önler,

-Solunumun durması halinde sun’i teneffüs yaptırır,

 -Zehirli maddeleri vücuttan temizler,

-Deriyi yıpratan maddeleri temizler,

 -Şoka giren hastaları şoktan çıkarmayı çalışır,

 -Tansiyon ölçer,iğne yapar. 

 

 MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

-İnsanlara yardım etmekten hoşlanan, -Dikkatli,temiz,titiz, -Soğukkanlı, -Ani durumlarda hızlı ve doğru karar verebilen, -Bedence sağlam ve güçlü kişiler olmaları gerekir. 

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA İMKANLARI

Acil Tıp Teknisyenleri genellikle kamu ve özel hastaneler ile polikliniklerde çalışırlar. Meslekte iş bulma olanağı ise cinsiyet ayrımı gözetmeksizin kamu sektöründe ve özel sektörde çalışabilirler.

Yayın: 2013-01-20 - Güncelleme: 2016-07-27 12:57:47 - Görüntülenme: 2328